Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Čolek

Čolek obecný je obojživelník, což znamená, že k životu vyžaduje dvě odlišná prostředí: vodní a suchozemské. Jeho larvy se vyvíjejí ve vodě, dospělci žijí po část roku na souši.

Čolci jsou v dospělosti nevelcí živočichové podobní neohrabané hnědavé ještěrce. V době páření ale samečkové procházejí proměnou a dočasně se změní v parádníky s vysokými kožními hřebeny,  mohutným ocasem a barevně skvrnitým tělem.

Zatímco ve vodní fázi života jsou čolci aktivní i ve dne, na souši se chovají úplně jinak přes den jsou dobře ukryti ve vlhkém prostředí pod kameny, větvemi, v opadaném listí, mechu apod. a na lov se vydávají především v noci. Za potravu jim slouží drobní bezobratlí živočichové.

Čolci jsou živočichové s proměnlivou teplotou těla. Jakmile se tedy výrazněochladí, jejich pohyby se zpomalují, a když teploměr klesat nepřestává, upadnou do strnulého stavu. Takto přečkávají i zimu. Na souši nebo na dně vodních ploch vyhledají nepromrzající úkryt a bez viditelných známek života čekají na to, až jarní teplé sluníčko jejich okolí prohřeje a vrátí jim zpět jejich čilost.

Bříško čolků obecných je jemně oranžové. Tato barva jim slouží jako výstražné znamení v ochraně před predátory.

 

 

 

scroll to top