Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Jilm

 

Odkudsi z oblačných výšin napadaly přes noc penízky. Byly jich stovky, ne-li tisíce. Brouzdal jsem pod stromy podestlanými zeleným bohatstvím. Škoda, že za ně v obchodě nic nekoupím.
Jsou tenké, blanité, s širokým křidélkem kolem nažky .
Jilmy jsou jedny z prvních stromů, které na jaře rozkvetou.
Na listy si musíme ještě počkat. Ty nás ale zajímají, poněvadž právě podle nich můžeme jilmy rozpoznat. Čepel listu totiž nemá obě poloviny stejné, jedna je užší a kratší. Zvláštním znamením jsou jejich boule a výrůstky na kůře hustě obrostlé tenkými větvičkami.
Libují si u vod, snáší dobře občasné povodně, nevyhýbají se suchým stanovištím ani vápnitým půdám. Domovem je jim téměř celá Evropa.
Mají ale smrtelného nepřítele. Je jím nepatrná houba, která způsobuje zhoubnou chorobu těchto jinak odolných stromů. Smutný je pohled na statné velikány, kteří se snaží znovu a znovu vyrašit. Dnes jilmům hrozí naprosté vyhubení, jen jejich příbuzné druhy ještě odolávají. Mezi všemi jmenujme vysoký a statný jilm vaz.

Botanické znaky (jilm vaz)

výška

Jilm dosahuje výšky až 30 m.

tvar koruny

Jeho koruna je široká, vyklenutá, málo členěná a řídká, takže neubírá světlo ostatním rostlinám.

Stavba větví a vějířovité postavení větviček připomíná buk. Jejich větve jsou velmi pravidelně rozestavěné, krásným obloukem se zvedají nahoru a pak sklání špičky dolů jako vodotrysk se čtyřmi paprsky.

 

kůra (odborně borka)

Kůra je u starších stromů hluboce brázditá a šedavě hnědá, přitom však zdánlivě hladká. Ve stáří se některým druhům kůra odlupuje v tenkých šupinách.

listy

Jednoduché listy vyrůstají na větvích střídavě.
Řapíky jsou 5 - 8 mm dlouhé, čepele oválné s protaženými špičkami a výrazně asymetrické. Okraje listů jsou 2krát pilovitě zubaté. Listy jsou po obou stranách měkce chlupaté, později na líci lysé, slabě lesklé.

květy, plody, semena

Kvete v březnu před rašením listů. Květy obsahují samčí i samičí části, spojují se do převislých svazečků, které i v slabém vánku vlají. Tento jev je jedním z poznávacích znaků jilmů.

 

Plodem jsou malé (10 15 mm) ploché nažky, každá s blanitým křídlem, které ji obklopuje kol dokola.

věk

Jilmy patří mezi dlouhověké stromy, které se by se mohly dožít stáří až 500 let.

scroll to top