Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Olše

 

Kdyby měli žlutozelení čížkové hlasovat, který strom je u nás nejlepší, asi by to vyhrála olše. Jistě jim připadá se svými šištičkami plnými semínek podobně jako nám bohatě ověšený vánoční stromek. A zve je na hody právě v zimě, kdy bída s nouzí ťukají na dveře.

Na vodou přesycených půdách podél potoků a na mokřadech plných bahna se jako první strom uchytí olše. Aby se v těžké půdě nezalkla, vyhání bohatě rozvětvené kořeny na povrch. Někdy vypadá, jako by se brodila vodou na nespočetných nohách a ojediněle je vidět i olše, jejíž kmen začíná metr nad zemí.

U nás se nejčastěji setkáme s olší lepkavou. Na jaře je obsypaná jehnědami a červenými šištičkami, ve kterých v létě dozrávají semena. V zimě se šištice otevřou a z nich vypadávají semínka s polštářky, které jim slouží jako záchranný pás, aby se neutopily, pokud dopadnou do potoka. Když na podzim ostatní stromy zežloutnou a opadají, olše je stále ještě zelená. Teprve když přijde její čas, zelené listí spadne na zem.

Poražená olše vypadá, jako by její dřevo krvácelo, takovou barvou se zabarví řez. Nové olšoví ale snadno a rychle nahradí staré stromy. Olše stokrát posekaná znovu obroste, olšový proutek se snadno ujme a vesele vyrůstá i ze starých kořenů.

Botanické znaky (olše lepkavá)

výška

Výška stromu je až 25 m.

tvar koruny

Koruna je od počátku kmene široká, posléze se zašpičaťuje.

kůra

Kůra je hnědavě šedá, rozpukaná v podlouhlé nebo čtvercovité destičky.

listy

Opadavé listy jsou 4 –10 cm dlouhé, sytě zelené na rubu světlejší. Mají jednoduchý obvejčitý tvar s obvykle nápadně vykrojenou špičkou. Okraje listů jsou jemně zubaté a lehce zvlněné.

květy, plody, semena

Květy jsou nenápadné a na jednom stromě jsou sekupeny do dvou typů  jehněd. V kratších samiččích purpurových jehnědách se tvoří drobná semena a části těchto jehněd dřevnatí. Vzniká  malá nerozpadavá šištička, typická pro všechny druhy olší.

věk

Olše se zřídka dožívají věku 100 let.


scroll to top