Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Kaštan

Kaštanová alej - Nečín
Kaštanová alej - Nečín

Kaštan je velký strom s mohutným kmenem a bohatou korunou. Jeho pravé jméno je jírovec maďal. Klidně by se ale mohl jmenovat paša - turecký hodnostář. Kaštan se k nám totiž dostal právě z Turecka, kde zdobil zahrady panovníků. Před více než 400 lety se velice zalíbil rakouskému vyslanci, který ho  převezl do Vídně. Odtud už to není daleko do Čech a brzy i u nás zdomácněl. Nejprve se začal objevovat v parcích a zahradách, později i ve volné přírodě.

Kaštany mají rozložitou korunu, která tvoří příjemný stín a pod kterou se dá dobře sedět a besedovat. Kolik je asi na světě  restaurací a hostinců Pod kaštany nebo U kaštanu? Jistě je to úctyhodné číslo.

Rozložité listy jsou důmyslně uspořádány: dva páry listů nad sebou vždy leží křížem, takže se kryjí a brání proniknutí slunečního světla i deště. Květy kaštanu připomínají svícny. Velké  majestátné bílé svícny s růžovými skvrnami.

Na podzim čekají pod stromy na první spadlé pichlavé tobolky děti. Pozorují hladké lesklé kaštany, jak na  vzduchu hnědnou a pak vybírají ty nejhezčí, aby si z nich doma dělaly zvířátka. V zimě přidávají myslivci kaštany do krmelců srnkám a jelenům a vylepšují tak prokřehlé zvěři její chudý zimní jídelníček.

Botanické znaky (jírovec maďal)

výška

tloušťka 80 100 cm

koruna

kulovitá

listy

15 25 cm velké, dlanitě složené, 5 7 četné, vstřícné, na svrchní straně sytě zelené, slabě lesklé, na spodní světlejší

květy

Jsou bílé s růžovými a žlutými skvrnami ve vzpřímených latách,
20 30 cm dlouhých.

Kvete začátkem května.

plody

Plody jsou ostnité tobolky s jedním, někdy dvěma až třemi semeny (lidově kaštany).

Dozrávají v září až říjnu.

věk

100 150 let

scroll to top