Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Osika

Topol osika
Topol osika

Znáte ty letní dny, kdy je vzduch těžký, ptáček nezazpívá a tráva se nepohne? A přece na jednom stromě listy kmitají k nezastavení, a když se do nich opře i trochu sluníčka, blikají jak sluneční prasátka.

Neklidný strom osika.

Když se pozorně podíváme na listy a jejich uchycení k větvičce, poznáme, proč to chvění a tetelení. Dlouhé zploštělé řapíky nesou těžké listové čepele, které se při sebemenším závanu větru rozkmitají.

Osiky rychle rostou, mají rády světlo, mráz jim neuškodí. Na holých pasekách a spáleništích jsou to ony, kdo společně s břízami první osídlí vyprahlou zemi. Osídlí nehostinné pustiny a vytvoří podmínky pro to, aby se na místě holém rozrostl les. Osiky jsou životodárné stromy.

Osika je druh topolu, takže celý správný název je topol osika.

Botanické znaky

výška

Výška stromu je kolem 30 m.

tvar koruny

Kůra je šedozelená, hladká. Ani u starších stromů není příliš rozbrázděná nebo rozpukaná.

listy

Opadavé listy mají dlouhé, ze stran zploštělé řapíky. Čepel je okrouhlá s hrubě zubatým okrajem a sotva naznačenou špičkou. Listy jsou 3 10 cm dlouhé.

květy, plody, semena

Květy vyrůstají v jehnědách. Na jednom stromě je vždy jen jeden druh jehněd. Samčí jehnědy po opylení celé opadají. Samičí jehnědy zůstávají na stromě déle a  postupně se prodlužují až na 12 cm. Zrají v nich neobyčejně malá semena opatřená létacím zařízením (chlupy). Na konci jara poletují povětřím jako pozdní sníh.

věk

Osiky patří mezi krátkověké stromy, dožívají se kolem 50 let, zřídka dosáhnou věku 100 let.

scroll to top