Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Buk

Bukový háj
Bukový háj

Naši předkové, kteří znali přírodu mnohem lépe než my, tvrdili, že do buku neuhodí. Bude přece jen ale lépe vzít před bouřkou nohy na ramena a dívat se na ni doma za oknem.
Buky mají světle šedou kůru a vysoký hladký kmen. Krásné jsou na jaře, když se olistí jemnými světle zelenými listy, na podzim, když se zbarví dozlatova nebo před zimou, když pod nimi zůstanou hromady rezavého listí, do kterého se tak dobře skáče.
S květem si buk dává na čas. Poprvé rozkvete, když mu táhne na padesátku a ještě ke všemu mívá málo semen. Nejméně ze všech našich dřevin. Ukrytá jsou v bukvici. O lahodném oleji bukvic ví jak veverky, myšky a straky, tak i divočáci.
Při podzimních bukvicových hodech se to živočichy pod bukem jen hemží.
Buky mají velice kvalitní tvrdé dřevo vhodné na parkety a nábytek.

Botanické znaky (buk lesní)

výška

Až 40 m vysoký listnáč.

tvar koruny

 

Buk lesní rostoucí osamoceně má krátký kmen a široce rozložitou korunou, v lesním porostu je kmen vysoko nevětvený, sloupovitý, se štíhlou korunou.

kůra (odborně borka)

 

Snadno se pozná podle kůry, která je tenká, stříbřitá, zůstává až do vysokého stáří hladká a nikdy na kmeni nepuká. Je však citlivá na sluneční záření. Proto buk vytvoří mozaiku z listí, která nepropustí žádný paprsek slunce.

listy

 

Listy jsou celokrajné až mělce zubaté, slabě zvlněné. V mládí jsou hedvábitě chlupaté, později tyto chloupky opadají.
Čepel má výraznou žilnatinu (5 9 párů).
Na podzim se zbarví do červenohněda.

květy, plody, semena

Kvete současně s rašením listů.

Plodem jsou nažky bukvice. Vždy 2 ostře trojhranné jsou ukryté v hnědé dřevnaté a měkce ostnité číšce. Ta v době zralosti pukne na čtyři díly a nažky se tak uvolní.

věk

Dožívají se až 400 let.

 

scroll to top