Kontryhel

Kontryhel pastvinný
Druhy
V České republice se vyskytuje přibližně 20 druhů kontryhelů. Jejich rozlišování je velice obtížné. Nejrozšířenějším druhem je kontryhel pastvinný.
Některé druhy kontryhelů bývají pěstovány pro okrasu. Nejčastěji se na zahrádkách objevuje kontryhel měkký.

Kontryhel pastvinný
Botanické znaky
Kontryhele dosahují výšky 10 až 50 cm v závislosti na druhu
a konkrétních podmínkách na stanovišti.
Lodyhy a listy vyrůstají z mohutného oddenku, který je v zemi šikmo uložený.
Charakteristickým znakem kontryhelů je specifický tvar jejich listů, díky němuž je těžko zaměníme s jinými rostlinami. Listy vyrůstají na dlouhém řapíku a jejich čepel se skládá z výrazných okrouhlých až zašpičatělých laloků. Okraj laloků bývá typicky zubatý.
Květy kontryhelů jsou velmi nenápadné, drobné a zelenavé. Nejsou zde totiž vyvinuté korunní lístky, tedy právě barevné součásti květu. Přítomný je pouze kalich a kalíšek. Květy vyrůstají zpravidla v klubíčkách a jsou velmi důležité při určování jednotlivých druhů.
Plodem je drobná nažka hruškovitého tvaru.
Rostliny se zpravidla rozmnožují nepohlavně, bez oplození květů. Plody se vyvíjejí pouze ze samičích orgánů, takzvaně apomikticky.

Kontryhel pastvinný
Prostředí, ekologie, ochrana
Kontryhel patří mezi charakteristické luční byliny. V oblibě má zvláště vlhčí louky, ale vyskytuje se i na lesních cestách, stráních a v mokřadech. Roste od nížin do hor.
Některé naše druhy jsou vázány pouze na několik málo lokalit vysoko v horách.

Kontryhel pastvinný
Léčivé účinky
Sbíráme nať a listy od května do srpna. Kořen pak od září
do října.
Kontryhel velmi dobře pomáhá při potížích (i nervových) v těhotenství a kolem porodu, jako jsou obavy z porodu, deprese po porodu i těhotenské zvracení.
Kontryhel obsahuje netoxické sedativum a nemá žádné vedlejší účinky.
Všechny rány (i zanícené) hojí uvnitř i zevně. Prohlubuje spánek a zklidňuje nervy. Staví průjmy, zklidňuje bolestivou menstruaci, čistí krev, ulehčuje problémy v přechodu. Doporučuje se i při otylosti a cukrovce. Je dobrým prostředkem i k vymývání očí při zánětech.

Kontryhel pastvinný
Lidové názvy, pořekadla, rčení
husí nožka, konrádek, lví noha, rosička, divý muškát, kondolík, hvězdoš, přívratník, alchemilka, bylina alchymistů, bylina gynekologická, bylina panny Marie, deštníček, kloboučky, knedlíček, nebeská rosa, perlová bylina, pláštíček panny Marie
Kontryhel se osvědčil při léčení ženských onemocnění – z toho pochází i německé jméno „Frauenmantel“ (ženský kabát).
Různé
Uprostřed listů kontryhelů bývá po ránu kapka vody. Příčinou tohoto jevu je tzv. gutace, mechanismus vytlačování vody, pomocí něhož rostlina s vodou hospodaří. Nejde tedy o rosu, jak se dříve předpokládalo, ale o aktivní výměšek listu.
Kapky vody na listech kontryhelů byly údajně využívány alchymisty při jejich pokusech. Nazývaly je nebeskou vodou nebo slzy víl a věřili tomu, že to není jen obyčejná voda.
Drobounké růžičky zelenožlutých kvítků bývaly zavěšovány
ve stavení, aby chránily před bleskem.
Zařazení
Kontryhel pastvinný – Achemilla monticola