Orobinec

Orobinec širolistý
Druhy
Botanici zaznamenali v České republice pět druhů orobinců. Jeden druh již vyhynul, další dva druhy patří mezi vrcholně vzácné rostliny. Zbývající dva druhy se vyskytují v naší přírodě hojně. Jsou jimi známější a nápadnější orobinec širolistý a méně známý orobinec úzkolistý.

Orobinec zblízka
Botanické znaky
Orobinec širolistý je rostlinou dosahující výšky až 2,5 m. V půdě ho ukotvují silné vodorovné oddenky, z nichž na jaře vyrůstají nevětvené lodyhy.
Listy bývají ploché, 8 – 20 mm široké a velmi dlouhé. Mají modrozelenou až šedozelenou barvu.
Na orobinci nás na první pohled zaujme jeho velmi nápadné květenství. Tvoří ho dvě palicepřipomínající doutníky (odtud jeden z lidových názvů). Až 20 cm vysoké palice vyrůstají nad sebou. Spodní černohnědá palice tvoří pouze samičí květy, po opylení se zde vyvíjejí plody. Světlejší horní palice obsahuje květy samčí a po opylení odpadává.
Pro orobince má zásadní význam v rozmnožování vítr. Nejen že opyluje květy těchto rostlin, ale dopomáhá i k šíření plodů.
Plod zvaný nažka je opatřen (podobně jako u pampelišky) chmýrem, díky němuž může cestovat na velké vzdálenosti. Orobince se dokážou velmi úspěšně množit také vegetativně, pomocí oddenků.
Orobince kvetou ve vrcholném létě od července do srpna.

Orobinec na podzim
Prostředí, ekologie, ochrana
Orobince rostou v okolí stojatých i pomalu tekoucích vod při okrajích rybníků, jezírek a na březích řek. Libují si zejména v zamokřených bahnitých substrátech s vysokým obsahem živin. Podmínkou jejich výskytu je trvale vysoká hladina spodní vody.
Lidové názvy, pořekadla, rčení
paličky, pálka, palaší, palach, doutníky, cigáry, cigárky
Různé
Orobince jsou součástí porostů, kterým se odborně říká rákosiny. Rákosiny jsou souvislé porosty v okolí vodních ploch, které jsou tvořeny několika druhy vysokých trav, zvláště pak orobinci a rákosem. Mají obrovský význam pro hnízdění vodního ptactva. V rákosinách hnízdí např. kachny, husy, lysky, potápky, rákosníci, chřástali a slavíci modráčci.
Člověk našel několik způsobů, jak orobinec využít. Listy se používaly k pletení rohoží, obuvi, kabelek i brašen, lodyhami a listy se podobně jako rákosem pokrývaly střechy.
Palice – doutníky se stále ještě používají k ozdobným účelům
do květinových vazeb.
Lidé našli využití i pro velmi jemný chmýr orobinců, kterým se prý vycpávaly peřiny.
Zařazení
Orobinec širolistý – Typha latifolia