Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Stavba

Hrad Bezděz
Hrad Bezděz

Hrad je pevnost, hrad je opevněné sídlo šlechtice. Je hrdý, pevný, úctyhodný. Z vrcholu kopce ovládá celý kraj. Některé hrady se ale stavěly i v nížinách, v mokřinách, takovým říkáme blatné.

Každý hrad měl palác, kapli, jednu nebo více věží, hradby, příkop, bránu, padací most a studnu. Hradní palác stával na nejbezpečnějším místě, kaple sloužila náboženským obřadům, hlavní hradní věž, takzvaná hláska, obraně (většinou měla válcovitý tvar). Odtud stráž ohlašovala nebezpečí. U některých hradů najdeme také věže hranolové, které byly využívány k bydlení.

Vážným problémem bylo zajistit na hradě dostatek vody pro lidi i zvířata. Studna musela dosáhnout úrovně spodní vody, a tak nepřekvapí, že hradní studny sahaly hodně hluboko. Někdy se místo nich budovaly kamenné cisterny – jímky, do kterých stékala voda ze všech střech.

Nejzranitelnějším místem byla vstupní brána, proto bývala chráněna příkopem a padacím mostem. Jeho kladky můžeme na mnoha hradech vidět dodnes.

Nejstarší české hrady pocházejí z 12. století (Přimda), nejvíce hradů vzniklo ve 13. a 14. století (Zvíkov, Bezděz, Žebrák), ale ještě ve století 15. přibývají některé nové hrady a starší se rozšiřují (Točník, Kost, Lipnice).

Ať už navštívíte kterýkoli hrad, ocitnete se v době gotiky. Gotický stavební sloh se rozvíjel právě od 12. do 15. století.

 

scroll to top