Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Bronz

Bronz nebyl prvním kovem, který člověk znal. Před bronzem lidé zpracovávali zlato a měď. Byl ale prvním kovem, který ohrozil lesy, který poznamenal krajinu, který zmenšil divočinu.

Bronz je slitina mědi a cínu, nenachází se tedy v přírodě v čisté podobě, musí se vyrobit. Vyrábí se tak, že se v peci roztaví měděná a cínová ruda a za tekutého stavu se obě rudy smísí, slijí. K tomu je třeba velmi vysoké teploty. Mědi je ve slitině vždy mnohem více, ale už jen nepatrné množství cínu způsobí, že podstatně vzroste tvrdost slitiny. Měď sama je měkká, bronz tvrdší. Bronzová zbroj je odolnější.

Bronz se odléval do hliněných nebo kamenných forem, vyráběly se z něj dýky a meče, náramky a šperky, sekery a dláta. Bronzové nástroje ušetřily jistě mnoho času a pomohly člověku, aby si podmanil krajinu. Bronzovou sekerou se pokácí strom rychleji než kamennou.

Kvůli novému ale lidé nezapomínali na staré. Pravěcí lidé dál mísili a vypalovali hlínu, osekávali trámy, štípali pazourek. Nezapomněli nic z dřívějších znalostí, ale bronz jejich život hodně pozměnil.

Kdy se to odehrálo? Asi před čtyřmi tisíci lety.

 

scroll to top