Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Populárně naučná literatura


Literatura 1.-2. třída

BULA, Oksana. Jedlička se narodila. Překlad Rita Lyons Kindlerová. První vydání. Brno: Host, 2019. 37 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7577-979-3.

Zimní příběh o narození vánoční jedličky. Všechny stromy se rodí v létě. Včetně jedliček. O to, aby jejich malinké semenáčky do zimy pořádně povyrostly a zesílily, se stará tukoň Jedlička. Musí stromečky uvázat, aby se nelámaly, chránit je před nečasem i mlsnými lesními zvířaty a občas jim přečíst nějakou pohádku. Jedna jedlička se ale vždycky narodí až v zimě a nikdy se neví, na kterém místě v lese se objeví. Najít ji dokáže jediný tukoň — ten, který převléká zvířátka na zimu do bílého šatu. Když promění všechny kožíšky, bodlinky i poslední peříčka nabílo, i on sám se obleče do bílých šatů a vyrazí do ztichlého, zasněženého lesa hledat malinkou zimní jedličku. 

 

 

 

BUREŠOVÁ, Jana. Stromové pohádky. 1. vydání. V Brně: CPress, 2020. 74 stran. ISBN 978-80-264-3019-3.

Pohádky, kde v příbězích spolu s princi a princeznami, králi a královnami, čaroději a vílami svoji významnou roli sehrávají i stromy jako jeřáb, bříza nebo třeba lípa. Stromy zde mají velkou moc a není radno se k nim nepěkně chovat, dobrým lidem pomáhají a přinášejí jim radost a poznání. 

 

 

 

BULA, Oksana. Jak tukoni zachránili strom. Překlad Rita Lyons Kindlerová. První vydání. Brno: Host, 2019. 38 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7577-700-3.

Tukoni jsou kouzelné bytosti, které se s radostí a láskou starají o les — někteří pečují o stromy, jiní o květiny a další zase o zvířata a ptáky. Jedni si s jeho obyvateli hrají, jiní je připravují na střídání ročních období a ukládají zvířátka k zimnímu spánku. Hlavní postavou příběhu je tukoň Tuláček, vypadá jako žalud a na zádech nosí batůžek. Jen tak si chodí lesem, navštěvuje přátele a při tom zažije nejrůznější dobrodružství. 

 

 

 

WECHTEROWICZ, Przemysław. Nerozluční přátelé. První vydání. Brno: Host, 2019. 30 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7577-822-2.

Příběh neobyčejného přátelství králíčka a sovičky. U kořenů starého dubu bydlí králičí rodinka a vysoko v koruně nad nimi hnízdí sovy. V obou rodinách se právě narodilo mláďátko. Ačkoli žijí tak blízko sebe, málokdy se potkají. Když je krásný, slunečný den a Králíček běhá po louce, Sovička tvrdě spí. A jakmile Sovička v odlesku měsíce roztáhne křídla, Králíček sladce usíná. Tak ubíhají dny i noci a Králíček se Sovičkou se nikdy nepotkají. Jenže rodiče jim o tom druhém tolik vyprávějí, až se oba zatouží poznat.   

 

 

 

WECHTEROWICZ, Przemysław. Obejmi mě, prosím. Překlad Michael Alexa. První vydání. Brno: Host, 2017. 35 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7577-235-0.

Příběh o tátovi Medvědovi a jeho synkovi, kteří se vydávají na putování lesem, aby rozdávali přátelská a vřelá objetí. Úplně nejlepší je, když můžeš někoho pořádně obejmout. Medvídek dobře ví, že je to recept na krásný a povedený život, a ani ostatní - od malinké housenky až po překvapeného myslivce - po jejich setkání nedají na objímání dopustit.

 

 

 

SOCHA, Piotr a GRAJKOWSKI, Wojciech. Stromy. Překlad Marie Iljašenko. Vydání první. [Praha]: Slovart, 2018. 34 nečíslovaných stran, 34 stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7529-551-4.

Autor přibližuje fascinující lesní svět. Dozvíte se, kdo ve stromech žije, a kdo je sází a živí, zjistíte co je to strom života, strom lidožroutů a uvidíte, jak vypadal posvátný fíkovník. Spatříte nejstarší, nejvyšší a nejtlustší strom a mnoho dalšího. Knihu doplňuje více než 34 obrázkových tabulí, které doplňují a ilustrují texty a přináší spoustu dalších zajímavostí.    

 

 

 

Literatura 3.- 4. třída

SOCHA, Piotr a GRAJKOWSKI, Wojciech. Stromy. Překlad Marie Iljašenko. Vydání první. [Praha]: Slovart, 2018. 34 nečíslovaných stran, 34 stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7529-551-4.

Autor přibližuje fascinující lesní svět. Dozvíte se, kdo ve stromech žije, a kdo je sází a živí, zjistíte co je to strom života, strom lidožroutů a uvidíte, jak vypadal posvátný fíkovník. Spatříte nejstarší, nejvyšší a nejtlustší strom a  mnoho dalšího. Knihu doplňuje více než  34 obrázkových tabulí, které doplňují a ilustrují texty a přináší spoustu dalších zajímavostí

 

 

 

DRIJVEROVÁ, Martina. Tajemné a kouzelné stromy. 1. vydání. V Brně: Edika, 2016. 87 stran. ISBN 978-80-266-0955-1.

Stromy i keře mají svá tajemství a kouzelnou moc: buk, na který nevyleze medvěd, bříza – strom světla, modřín, po kterém sestupuje Slunce a Měsíc… Pověsti a legendy z dávných časů. V knhize se lze dozvětět o využití dřeva, plodů a listů stromů a keřů.

 

 

 

NESS, Patrick. Volání netvora. 1. vyd. V Brně: Jota, 2012. 214 s. ISBN 978-80-7462-151-2.

Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. A překvapivě si chce... povídat! Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí.

   

 

 

WATTIN, Danny. Kluk na větvi. Překlad Helena Matochová. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 168 stran. ISBN 978-80-00-04206-0.

Tak trochu jiný moderní Mauglí… Vtipný a lehce potrhlý příběh o sirotkovi Johanovi, který se ze všeho nejvíc na světě chce naučit číst. Jenže nemůže chodit do školy, protože nechce skončit v dětském domově. Až se jednoho dne náhodou seznámí s výstředním dospělým, který miluje knihy stejně jako Johan, ale nesnáší děti a  lidi vůbec. I přesto se rozhodne předstírat, že je Johanův otec, aby mohl Johan přece jen začít chodit do školy a naučil se číst. Způsobí tak Johanovi nemalé potíže...

 

 

 

GIONO, Jean. Muž, který sázel stromy. Překlad Zdeňka Stavinohová. Vyd. 5. Praha: Vyšehrad, 2012. 52 s. ISBN 978-80-7429-257-6.

Povídka z roku 1953 v překladu Jiřího Reynka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se vypravěč v roce 1910 poprvé setkal, a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé.

 

 

 

FOMBELLE, Timothée de. Tobiáš Lolness. Praha: Baobab, 2009. 612 s. ISBN 978-80-87060-22-3.

Dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr. Domovem hlavního hrdiny je obrovský strom, který je pro jeho obyvatele celým světem. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu. Hledá bezpečí, přátele a způsob, jak zachránit strom před zničením, neboť srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Pokusí se odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu.

 

 

 

Literatura 6.- 9. třída

FOMBELLE, Timothée de. Tobiáš Lolness. Praha: Baobab, 2009. 612 s. ISBN 978-80-87060-22-3.

Dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr! Souborné vydání obou dílů v jednom svazku. Domovem hlavního hrdiny je obrovský strom, který je pro jeho obyvatele celým světem. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu. Hledá bezpečí, přátele a způsob, jak zachránit strom před zničením, neboť srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Pokusí se odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu.

 

 

 

GIONO, Jean. Muž, který sázel stromy. Překlad Zdeňka Stavinohová. Vyd. 5. Praha: Vyšehrad, 2012. 52 s. ISBN 978-80-7429-257-6.

Mistrovská povídka z roku 1953 v překladu Jiřího Reynka a s ilustracemi Pavla Čecha. Povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se vypravěč v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. 

 

 

 

 

WOHLLEBEN, Peter. Tajný život stromů: co cítí a jak komunikují: objevování fascinujícího světa. Překlad Magdalena Havlová. Ráječko: Kazda, 2016. 206 stran. ISBN 978-80-905788-6-9.

Autor odkrývá nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody

 

 

 

HRUŠKOVÁ, Marie, LUDVÍK, Bedřich a TUREK, Jaroslav. Stromy se na nás dívají. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2003. 175 s. ISBN 80-7238-275-6.

Unikátní dílo, které díky dlouhodobému podrobnému mapování našich památných stromů, obsahuje jak velké množství fotografií památných stromů, tak i informací o nich.   

 

 

 

JORDAN, Michael. Krása stromů. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2013. 224 s. ISBN 978-80-242-3796-1.

Kniha představuje sto stromů – od obrovských sekvojí vždyzelených, nejvyšších žijících organismů světa, až po téměř mystický dub, spojený s bezpočtem legend. Autor ale nezkoumá stromy pouze z pohledu botanika, ale seznamuje nás i legendami, fakty a příběhy souvisejícími s jednotlivých druhy stromů a odhaluje tak jejich nesmírný ekologický a kulturní význam. Více než 200 nádherných fotografií zobrazuje tyto překrásné organismy snad ve všech barvách, které příroda dokáže nabídnout.   

 

 

 

HAGENEDER, Fred. Moudrost stromů: historie, lidová tradice, symbolika, léčení. Překlad Wanda Dobrovská. Vyd. 2. Praha: Knižní klub, 2012. 224 s. ISBN 978-80-242-3520-2.

Stromy a člověk patří k sobě odjakživa. Po staletí lidem poskytují útočiště, chrání je před horkem, zásobují jedlými plody a skýtají využití v potravinářství i v lékařství. Dávají jim dřevo, z něhož se vyrábějí nástroje, zbraně i hračky a staví domy, lodě i mosty. Poskytují palivo, které se stalo pohonem civilizace. A nejen to - stromy mají odedávna své místo v lidové tradici. Naši předkové uctívali přírodní síly, nabízeli jim dary a oživovali svět, jehož se sami cítili být neoddělitelnou součástí. Tato ojedinělá výpravná publikace přibližuje fascinující svět stromů, ukazuje, jakou roli hrály v historii a jaký význam mají ve světové mytologii.

 

 

 

EISENREICH, Wilhelm a EISENREICH, Dorothee. Rodinný průvodce přírodou: poznáváme přírodu kolem nás: mami, tati, co je to?. Překlad Václav Větvička a Tomáš Kapic. 3. vyd. Čestlice: Rebo, 2014. 255 s. ISBN 978-80-255-0837-4.

Kniha popisuje na 250 druhů rostlin a živočichů, od těch nejběžnějších až po ty méně známé. Kapitoly jsou barevným záhlavím přehledně rozděleny do skupin: houby, listnaté či jehličnaté dřeviny, byliny, měkkýši, motýli, brouci, vodní ptáci, savci atd. Každé heslo je doprovázeno názornou fotografií a tabulkou s přehledem základních informací a charakteristik daného druhu.