Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Maruška, popis tragické události

Listuji stránkami dublovických kronik. Procházím příběhy zastřené časem, poodhaluji malá i nevšední tajemství. Pročítám lidské osudy a vím, že i ty naše budou jednou historií.

 „6. 7. byla pohřbena žákyně Tancibudková z Třebnic, která tragicky zahynula pod vojenským tankem.“                                                                        

Jedna jediná věta o tak smutné události! Jak a proč holčička zemřela? Měla rodiče, příbuzné a spolužáky? Těm všem jednoho letního dne zmizela ze života. Co se toho dne stalo? Začala jsem pátrat a na svoje otázky nalézat odpovědi. Zjištěné informace se pomalu skládaly v příběh.

Maminka měla na stolečku Maruščin památníček. Už dlouho slibovala, že až bude chvilička času, něco hezkého jí tam napíše. Holčička si hlídala památníček jako velký poklad. Vždyť v době války nebylo ničeho nazbyt. Maruška šla spát, maminka poklidila, otřela si ruce a začala psát: „Děvčátko moje, snad že mnoho lásky v žití tvém ti osud dá, ale pravou, čistou lásku má pro tebe jenom matka tvá.“ Tyto verše přibyly Marušce do památníčku 17. února 1944. Maminka zavřela památníček, pohlédla na spící dcerku, zhasla lampu a šla se také uložit ke spánku. Netušila, že osud Marušce vyměřil již jen několik měsíců života.
V sobotu 1. července 1944 se Marie Tancibudková z Třebnic, žákyně dublovické školy, stala obětí tragické nehody, která se odehrála na sedlčanském náměstí.

Maruška chtěla po návštěvě kostela se svou maminkou zajít ještě do cukrárny, když jí německý tank přimáčkl ke zdi Houdova domu. Dívka na místě zemřela. Říkalo se, že na vině byl opilý německý řidič tanku. Prý měli být Maruščiny rodiče ještě dokonce i potrestáni, neboť neměli v Sedlčanech co dělat, nevlastnili der Ausweis (německý průkaz).

6. července 1944 byla Maruška Tancibudková pochována na hřbitově v Dublovicích.

Další nesmyslná oběť nesmyslné války. Malá vzrůstem, velká svou tragikou.

 

Gabriela Falcová

scroll to top